فانوس جنوب
کد خبر: 3311       جمعه 30 دي 1401 در 11:58
| ف | | |

بهره مندی بیش از ۲۳۲ هزار کودک خوزستانی از مراقبت‌های سلامتی

 بهره مندی بیش از ۲۳۲ هزار کودک خوزستانی از مراقبت‌های سلامتی

معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت خوزستان: ۲۳۲ هزار ۵۵۲ کودک زیر ۵ سال از ابتدای امسال تاکنون از مراقبت‌های سلامتی بهره‌مند شده اند.

دکتر پژمان بختیاری نیا رئیس مرکز بهداشت خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری فانوس جنوب گفت: رشد و تکامل کودک از دوران جنینی آغاز و با مراقبت و تغذیه مطلوب در دوران بارداری، فرصت رشد و تکامل مطلوب کودک که حق طبیعی او است، فراهم می‌شود.

وی افزود: مهمترین دوران رشد و تکامل مغزی کودک در ۲ سال اول زندگی است و نقش قابل ملاحظه‌ای بر عملکرد ذهنی، جسمی، روانی، اجتماعی و ایمنی کودک دارد.

دکتر بختیاری نیا می‌گوید: از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۲۳۲ هزار و ۵۵۲ کودک زیر ۵ سال، مراقبت‌های دوره‌ای کودک سالم را از سوی مراقبان سلامت و بهورزان در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت دریافت کرده اند.

به گفته رئیس مرکز بهداشت خوزستان؛ از این تعداد کودک مراقبت شده، ۱۷ هزار ۴۱۱ نفر معادل ۷.۴۹ درصد با اختلال لاغری، ۹ هزار و ۷۵۲ نفر معادل ۴.۱۹ درصد دچار کوتاه قدی، ۲ هزار و ۹۳۴ نفر معادل ۱.۲۶ درصد با اختلال چاقی، ۹ هزار و ۵۱۴ نفر معادل ۴.۰۹ درصد با مشکل کم وزنی و ۷ هزار و ۱۳۹ نفر معادل ۳.۰۷ درصد کودک دارای اضافه وزن شناسایی شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی از سوی مراقبان سلامت، مراقبت‌های ادغام یافته کودک سالم به منظور ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها و مرگ و میر انجام می‌شود.

دکتر بختیاری نیا اضافه کرد: در این مراقبت ها، ارزیابی کودک از نظر پایش رشد، وضعیت تغذیه، سلامت دهان و دندان، بینایی، شنوایی و تکامل بدرفتاری با کودک صورت می‌گیرد.  

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است