خوزستان خبر
کد خبر: 2501       دوشنبه 29 دي 1399 در 12:40
| ف | | |

هزینه‌ 200 میلیون یورویی برای واردات واکسن‌های خارجی

هزینه‌ 200 میلیون یورویی برای واردات واکسن‌های خارجی

هزینه‌ 200 میلیون یورویی برای واردات واکسن‌های خارجی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مسئولان به‌جای هزینه‌کرد 200 میلیون یورویی برای واکسن‌های خارجی بهتر است برای ادامه سیر نزولی ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا از طرح شهید سلیمانی حمایت حداقلی داشته باشند تا همزمان طی یکی دو ماه آینده تولید انبوه واکسن داخلی را هم برای حفظ سلامت و جان هم‌وطنان و به‌عنوان یک افتخار ملی شاهد باشیم.

زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی خوزستان خبر ،  پیرامون تولید واکسن ایرانی کرونا اظهارکرد: راهبرد اصلی کشور در شرایط حاضر می‌بایست حمایت از تولید واکسن‌های داخلی باشد و واکسن‌هایی که وارد کشور می‌شوند نیاز به بررسی‌های علمی، مستندات و زیر‌‌ساخت‌های شرکت تولیدکننده آن واکسن دارند.

وی ادامه داد: متأسفانه در شرایط اضطرار و وضعیت کرونا این مستندات علمی را در دست نداریم و در بین متخصصین نسبت به شرکت آمریکایی فایزر و شرکت‌های انگلیسی موارد ابهام و سوال وجود دارد چون موارد متعددی از عوارض جانبی، فوت ناشی از این تزریق این واکسن‌ها و شوک آنافیلاکتیک ناشی از واکسن‌های این شرکت‌ها مشاهده شده است.

جریان غرب‌گرا دچار نوعی تعجیل در واردات واکسن هستند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مورد واکسن‌های خارجی جای سوال و ابهام زیادی مطرح است، خاطرنشان کرد: چگونه می‌شود که آمریکا شرکت تولیدکننده واکسن کرونا را در ایران را تحریم و در همین شرایط واکسن‌های شرکت فایزر به ایران اهدا کند؟! باید به این تناقض و پارادوکس پاسخ داده شود که چرا آمریکا داروهای ضروری مورد نیاز بیماران خاص و صعب‌العلاج را تحریم می‌کند ولی به ما واکسن کرونا هدیه می‌دهد؟! متأسفانه جریان غرب‌گرا در کشور دچار نوعی تعجیل در واردات واکسن هستند و هرگز پاسخی برای این تناقضات ندارند.

وی عنوان کرد: اهدای واکسن کرونا آن هم در ارقام پایین، عملاً مشکلی را حل نمی‌کند و تنها قرار است هم‌وطنان ما را به‌عنوان نمونه‌های تست آزمایشگاهی در نظر بگیرند که مقام معظم رهبری به درستی با قاطعیت با این موضوع برخورد و عنوان کردند که به‌هیچ وجه نباید این واکسن‌ها در ایران روی هم‌وطنان تست شود چون در کشور مبدأ، این عوارض ایجاد شده است و ایمنی این واکسن‌ها مورد سوال بوده و ممکن است عوارضی را برای هم وطنان ما ایجاد کند.

الهیان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری تأکید داشتند از کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا واکسن وارد نکنیم به جهت اینکه این واکسن‌ها تأثیری در این کشورها نداشته است و خودشان در وضعیت بحرانی کرونا به سر می‌برند.

امید به تولید انبوه واکسن داخلی در اسفندماه

وی افزود: به لحاظ تولید واکسن در کشور تاریخچه خوب و قابل قبولی داریم و شرکت‌های داخلی با حمایت می‌توانند در ماه‌های آینده و حتی از اسفند واکسن‌های داخلی کرونا را به تولید انبوه برسانند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص واکسن داخلی کرونا بیان کرد: تا به امروز عوارضی از واکسن داخلی کرونا در بین متقاضیان دریافت‌کننده آن مشاهده نشده است و فازهایی را با موفقیت پشت‌سر گذاشتیم و امید می‌رود این شرکت‌ها در اسفندماه واکسن داخلی کرونا را وارد بازار کنند.

به‌جای شتاب‌زدگی در واردت واکسن، از طرح شهید سلیمانی حمایت شود

وی متذکر شد: بهتر است به‌جای شتاب‌زدگی در واردت واکسن، از طرح‌هایی مانند طرح شهید سلیمانی حمایت شود چون طی 2 ماه گذشته با اجرای این طرح تعداد فوت و موارد ابتلا به کرونا به یک چهارم کاهش پیدا کرده و اکثر شهرها از وضعیت قرمز خارج شدند؛ این طرح با کمک بسیج، سپاه پاسداران، وزارت بهداشت و استانداری‎‌ها در حال انجام بوده و توفیقات بسیار چشمگیری را کسب کرده است. لازم است متذکر شویم که در این طرح بیماریابی فعال، درمان بیماران، حمایت‌های اقتصادی و معیشتی از خانواد‌های آسیب دیده از کرونا انجام شده است.

الهیان با تأکید بر اینکه باید طرح شهید سلیمانی استمرار پیدا کند، افزود: مسئولان به‌جای هزینه‌کرد 200 میلیون یورویی برای واکسن‌های خارجی بهتر است برای ادامه سیر نزولی ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا از طرح شهید سلیمانی حمایت حداقلی داشته باشند تا همزمان طی یکی دو ماه آینده تولید انبوه واکسن داخلی را هم برای حفظ سلامت و جان هم‌وطنان و به‌عنوان یک افتخار ملی شاهد باشیم.

نباید واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی از طریق کشورهای ثالث و واسط به ایران منتقل شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان تشریح کرد: برخی از کشورها مانند کوبا و هند سابقه خوبی در تولید واکسن داشته و شیطنت‌هایی مثل آمریکا را ندارند بنابراین می‌توانیم وارد گفت‌وگو، مذاکره و قرارداد با آن‌ها شویم ولی به هیچ‌وجه نباید واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی از طریق کشورهای ثالث و واسط به ایران منتقل شود چراکه ماهیت بسیاری از این شرکت‌ها صهیونیستی است و احتمال کارگذاشتن نانوبردها در این واکسن‌ها وجود دارد. کمیسیون امنیت ملی در این خصوص جلسه‌ای در هفته جاری برگزار و مسئولین را فراخوان خواهد کرد تا در ارتباط با واکسن‌های خارجی و واردات آنان گزارشی از دستگاه‌های مسئول دریافت و نگرانی‌های خود را نسبت به سلامت واکسن‌های وارداتی به این مسئولین اعلام کند.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
سایر اخبار

می‌خواهیم نرخ ارز را واقعی کنیم/ قیمت‌ کالاها باید به تعادل برسد

آغاز ثبت نام دوره مجازی آشنایی با تدبر در قرآن

تقلای بایدن برای توجیه حمله متجاوزانه آمریکا به شرق سوریه

ایران اجازه نمی‌دهد تروریسم تکفیری در منطقه احیاء شود

۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونا وارد کشور می‌شود/مرزهای غربی را بستیم

اختصاصی|کتاب نعمت‌جان رونمایی شد

کشور با فریاد و هیجان و شعار اداره نمی شود/ما محکم در برجام هستیم

هیچ مساله مشکوکی در توافق ایران با آژانس اتمی نیست

ویروس انگلیسی کشنده‌تر است/مشاهده نشانه های پیک چهارم کرونا

کارگاه‌های تخصصی شناخت ماتریس‌های فریب در رسانه

رویداد شتاب ویکند آنلاین کودک برگزار شد

اجرای پروتکل الحاقی از ۵ اسفند به طور کامل متوقف می‌شود

علم لدنی امام جواد (ع) میراثی در ترویج مباحث مستدل در جامعه است

دوازدهمین رویداد نوآوری‌های آموزشی چهارسوق

مسئولان چرا صدای زنان سرپرست خانوار را نمی‌شوند؟

تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است