خوزستان خبر
کد خبر: 2427       یکشنبه 28 مهر 1398 در 12:06
| ف | | |

هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

 هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

امسال بیش از ۱۲۰ هزار اصله کونوکارپوس در ۲ نوبت در اهواز هرس شده اند.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی خوزستان خبر ، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به تکلیف شهرداری‌های استان برای پیشگیری از عارضه تنگی نفس در آستانه باران‌های پاییزی، گفت: شهرداری‌های استان به تعهد خود مبنی بر هرس درختان کونوکارپوس عمل کرده‌اند.

محمدجواد اشرفی اظهار داشت: پیشگیری از تنگی نفس های پاییزه در استان در دستورکار شورای سلامت استان بوده و با توجه به اینکه گرده‌های گیاه کونوکارپوس عامل این عارضه شناخته شده، مقرر شده بود که شهرداری‌های استان هرس این درختان را تا قبل از مهرماه انجام دهند.

وی افزود: بر اساس گزارش‌های ارائه شده، شهرداری‌ها به تکلیف خود در این زمینه هرس کونوکارپوس‌ها عمل کرده‌اند.

اشرفی همچنین درباره بوی نامطبوعی که شب‌ها در اهواز منتشر می‌شود گفت : منشاء این آلودگی هنوز مشخص نشده اما ۲ احتمال در این زمینه وجود دارد که یکی از آنها پساب کارخانه الکل‌سازی رازی (ویناس) و دیگری زباله سوزی در شهر کوت عبدالله است.

به گفته وی آتش‌سوزی در مدفن زباله‌های اهواز در نزدیکی روستای صفیره در حال حاضر خاموش شده است.

وی در ادامه با اشاره به آلودگی فلرهای نفتی در اهواز اظهار داشت: در زمینه آلودگی ناشی از میادین غرب کارون هنوز اقدامی صورت نگرفته اما در ماه‌های اخیر قراردادی بین شرکت ملی نفت ایران و صنایع پتروشیمی برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت طی سه سال منعقد شده است.

اشرفی افزود: طرح جمع‌آوری گازهای همراه در یکی از مشعل‌های تاسیسات نفتی اهواز ۲ در شرق شهر اهواز نیز روز چهارشنبه آینده افتتاح می‌شود.

استاندار خوزستان در شورای سلامت استان در تاریخ ۲۱ مهر ماه بر هرس هرچه سریع‌تر درختان کونوکارپوس توسط شهرداری اهواز تاکید کرده بود.

علیرضا عالی‌پور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفته، امسال بیش از ۱۲۰ هزار اصله کونوکارپوس در ۲ نوبت در اهواز هرس شده و تنها درختانی که به گلدهی نرسیده اند باقی مانده است.

با گذشت ۶ سال از آغاز تنگی نفس شهروندان همزمان با نخستین باران های پائیزه، هنوز هم میان موافقان و مخالفان نظریه گرده افشانی گیاه کونوکارپوس به عنوان عامل تنگی نفس‌های پائیزی همزمان با نخستین باران‌ها اختلاف نظر وجود دارد.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است