خوزستان خبر
کد خبر: 2280       شنبه 14 ارديبهشت 1398 در 12:42
| ف | | |

خرید تضمینی بیش از 650 هزار تن گندم در خوزستان

 خرید تضمینی بیش از 650 هزار تن گندم در خوزستان

خرید گندم به نرخ تضمینی در مناطق مختلف خوزستان با وجود پیامدها و مشکلات ناشی از آبگرفتگی و سیلاب اخیر به 650 هزار تن رسید.

ب به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی خوزستان خبر ، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور روزهای پیش رو را زمان 'اوج' خرید گندم در استان خوزستان عنوان کرد و  گفت : تاکنو ن بیش از 650هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است .
خدارحم امیری زاده ادامه داد:91 مرکز وابسته به تعاونی های روستایی و غله به صورت شبانه روزی در حال خرید گندم مازاد برنیاز کشاورزان هستند.
وی با بیان اینکه هر کیلوگرم گندم معمولی 17هزارریال و گندم درم   17 هزار و 500ریال خریداری می شود افزود : بهای گندم ظرف 24ساعت به حساب کشاورزان گندم کار خوزستان واریز می شود..

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور نسبت در دخالت دلالان در فرایند خرید تضمینی گندم هشدار داد و از کشاورزان خواست گندم تولیدی خود را با وجود مشکلات ناشی از معطلی در مراکز خرید ، به دلالان نفروشند.
وی با اشاره به پیش بینی قبلی میزان خرید تضمینی گندم که توسط سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام شده است افزود: پیش بینی قبلی ، خرید تضمینی یک میلیون و 130هزار تن به میزان سال گذشته بود ، ولی با توجه به روند خرید و بازدهی بسیار مناسب گندمزارهای دیم ، به نظر می رسد میزان خرید به بیش از 1میلیون و 250 هزار تن  برسد

پیش از بروز سیلاب پیش بینی می شد در سال زراعی جاری حدود 2 میلیون تن گندم برداشت شود ، ولی به دلیل سیلاب و آبگرفتگی مزارع گندم ، پیش بینی شده است تولید گندم خوزستان با 750هزار تن کاهش به یک میلیون و 250هزار تن برسد که از این میزان بیش از 85 درصد به صورت تضمینی خریداری خواهد شد.
برداشت گندم در خوزستان تا اواخر خرداد ادامه می یابد ، ولی پیک برداشت گندم در خوزستان 40 روز از آغار برداشت گندم است. گندم تولیدی خوزستان به لحاظ کیفیت بهترین گندم کشور محسوب می شود.

استان خوزستان سالانه حدود 16میلیون تن محصولات زراعی و باغی تولید می کند که از این حیث رتبه نخست کشوری را دارا است.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است