خوزستان خبر
کد خبر: 2168       چهارشنبه 08 اسفند 1397 در 16:14
| ف | | |

آماده سازی تونل دشت عباس برای هدایت سیلاب کرخه

 آماده سازی تونل دشت عباس برای هدایت سیلاب کرخه

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: تونل انتقال آب دشت عباس (استان ایلام) برای هدایت سیلاب کرخه به بخش عراقی تالاب هویزه آماده سازی می شود.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی خوزستان خبر ، حمیدرضا لشکری افزود : این اقدام با هدف کاهش خسارت سیلاب در حوزه کرخه  دز  حال اجراست.

وی ادامه داد :تونل انتقال آب دشت عباس  پس از وارد مدار شدن سیلاب را از طریق رودخانه «دویرج» در استان ایلام به بخش عراقی تالاب هویزه هدایت می کند.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان  همچنین از اتمام  و مرمت سیل بند روستاهای مومنیه و مچریه در شهرستان هویزه خبر داد و با توجه به اینکه هواشناسی برای روزهای آینده بارندگی شدیدی برای حوضه کرخه پیش بینی نکرده است گفت :  دبی کرخه  تا 500 مترمکعب بر ثانیه ، (به شرط تحکیم سیل بندها و بازگشایی انهار) مشکلی ایجاد نمی شود.

لشکری با اشاره به اینکه ممکن است آورد کرخه تا اردیبهشت سال آینده بیش از چهار میلیارد مترمکعب شود که در این صورت دبی خروجی تا 700 مترمکعب برثانیه افزایش خواهد یافت، بنابراین باید برای فصل آینده نیز برنامه ریزی شود .

وی افزود : در حال حاضر ورودی به سد کرخه 470 مترمکعب برثانیه و خروجی 490 مترمکعب برثانیه می باشد و ورودی سد دز 417 و خروجی 503 مترمکعب برثانیه همچنین ورودی به سد گتوند علیا (کارون) 664 و خروجی آن 745 مترمکعب برثانیه است.

رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه‌های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 900 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به تالاب هویزه می‌رسد.

رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومین رودخانه بزرگ ایران از نظر آبدهی محسوب می شود.
تونل دشت عباس در جنوب استان ایلام به طول 6 کیلومتر است که آب از سد کرخه را به دشت عباس انتقال می دهد .

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است