خوزستان خبر
کد خبر: 2053       یکشنبه 07 بهمن 1397 در 09:13
| ف | | |

تنها هشت میلیارد متر مکعب آب از رودخانه‌های دز و کارون برای خوزستان تخصیص داده شده است

تنها هشت میلیارد متر مکعب آب از رودخانه‌های دز و کارون برای خوزستان تخصیص داده شده است

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: آب مورد نیاز خوزستان از رودخانه‌های کارون و دز به ۱۸ میلیارد مترمکعب است اما فقط هشت میلیارد متر مکعب آن تخصیص پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی خوزستان خبر از اهواز، آیت الله محسن حیدری در نشست شورای اداری خوزستان که در سالن استانداری خوزستان برگزار گردید ، اظهار داشت: آب رودخانه‌های استان اعم از دز، کارون و کرخه به شرطی که در جریان طبیعی آن اختلالی ایجاد نشود، مایه خیر و برکت برای کل کشور است.

وی سرانه فضای سبز در اصفهان به ازای هر نفر را 28 متر و در استان خوزستان را قریب به 12 متر برشمرد و بیان کرد: طرح های انتقال آب فاقد مجوزهای زیست محیطی هستند و به صراحت در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد که در صورت انتقال، خوزستان نابود می‌شود.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: آب مورد نیاز خوزستان از رودخانه‌های کارون و دز  18  میلیارد مترمکعب است اما فقط هشت میلیارد متر مکعب آن تخصیص پیدا کرد.

وی با اشاره به نیاز خوزستان به 2 میلیارد و 800 متر مکعب آب از رودخانه کرخه ادامه داد: تنها 2 میلیارد و 200 متر مکعب آب از این رودخانه به تصویب رسیده که با برنامه‌ریزی برای همین میزان، سهم خوزستان از آب رودخانه کرخه به 15 درصد نیاز کاهش پیدا خواهد کرد.

آیت‌الله حیدری با بیان این‌که انتقال آب به نخیلات خوزستان ضربه می‌زند، عنوان کرد: در تابستان سال جاری مقدار شوری آب در شهرستان‌های خرمشهر و آبادان به 22 هزار میکروموس رسید و 20 درصد محصولات کشاورزی و 40 درصد محصول نیشکرخوزستان نیز با کاهش مواجه شد.

وی از انتقال آب برای صنایع آب بر، فضای سبز و کشاورزی انتقاد کرد و اظهار داشت: آبادی یک استان به قیمت نابودی استان دیگر یقینا هدف هیچ دولت عادل نخواهد بود و ظرفیت اصلاح اقدام نابهنجار در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است