خوزستان خبر
کد خبر: 2047       شنبه 06 بهمن 1397 در 22:53
| ف | | |

دسترنج کشاورز درآستانه نابودی

سیل بندها درخوزستان به لرزه افتادند

سیل بندها درخوزستان به لرزه افتادند

بی‌تدبیری‌ها و تعلل، سرنوشت عجیبی برای کشاورزان خوزستان رقم زده است، آن‌ها یا از خشکسالی و نبود آب باید گله کنند یا عبور سیلاب از سیل بندها و تلف شدن دسترنجشان مضطربشان کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی خوزستان خبر ، آسمان خوزستان این روزها سخاوتش را برای ساکنان این استان که بی‌آبی آن‌ها را گرفتار انواع و اقسام بلاها و بحران‌ها کرده بود، نشان داده است و باران این رحمت خداوندی شادی را بر لبان ساکنان جلگه سابقاً سرسبز خوزستان نشانده است. بارش‌های خوب امسال نوید یک سال خوب، یک محصول خوب، یک درآمد خوب و یک بهار خوب را به همه خوزستانی‌ها داده بود ولی خیلی زود و در فصل زمستان نتیجه بی‌تدبیری و تعلل مسئولان، اضطراب و نگرانی را مهمان سفره کوچک‌شده کشاورزان خوزستانی کرد.

بارش‌های خوب اخیر اکنون سطح رودخانه‌ها را به بالاترین سطح خود رسانده است و دریاچه‌های پشت سدهای خوزستان که خودشان نقش اول تغییرات مخرب اقلیمی در استان را بازی می‌کنند، پر شده است. مسئولان هم آب را از پشت سدها رها کرده‌اند بدون اینکه سیل بندهای فرسوده و تخریب‌شده که به علت سال‌ها خشکسالی تقریباً بدون استفاده مانده بودند، تکمیل و ساخته شوند. اکنون سیل و سیلاب اغلب روستاهای مسیر دز و کرخه و تا چند روز آینده کارون را تهدید می‌کند و در برخی روستاها آب وارد زمین‌های کشاورزی شده است.

عدم پیش‌بینی چنین وضعی و نداشتن آمادگی به وضوح در وضع پیش‌آمده خود را نشان می‌دهد درحالی‌که سازمان‌های عریض و طویل موجود در خوزستان نباید در چنین شرایطی غافلگیر می‌شدند و باید از قبل پیش‌بینی چنین وضعی را می‌کردند.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است