خوزستان خبر
کد خبر: 2018       سه شنبه 11 دي 1397 در 12:02
| ف | | |

ذخیره سازی 6 میلیارد متر مکعب آب در سدهای خوزستان

ذخیره سازی 6 میلیارد متر مکعب آب در سدهای خوزستان

میزان آورد آب در پشت سدهای خوزستان به 6 میلیارد متر مکعب رسید

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی خوزستان خبر از اهواز، معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه میزان آورد آب در پشت سدهای خوزستان از ابتدای سال آبی(اول مهر) تا هشتم دی 1397 ، به 6 میلیارد متر مکعب رسید گفت: این در حالی که این میزان در مدت مشابه پارسال 1.8میلیارد متر مکعب بود.
هوشنگ حسونی زاده افزود: با ذخیره سازی این حجم آب در سدهای خوزستان ، میزان ذخیره سازی سدها که ناشی از بارندگی مناسب سال آبی تاکنون بوده به رقم 13میلیارد متر مکعب رسیده است.
وی با بیان اینکه از این حجم ذخیره سازی آب سدها تنها پنج میلیارد متر مکعب آن مفید و قابل برنامه ریزی است و بقیه ظرفیت 'مرده' سدها است ابراز امیدواری کرد با تداوم بارندگی ها در زمستان و بهار ، میزان ذخایر آب سدها به وضعیت مطلوب برسد.
به گفته معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سد دز با آورد 1.8میلیارد مترمکعب ، بیشترین میزان ذخیره سازی را در بین سدهای بزرگ خوزستان داشته است.
وی ادامه داد: هنوز سدهای خوزستان ظرفیت 8.3 میلیارد متر مکعب آب را دارند که با تکمیل ذخیره سازی ، حجم مفید سدهای این استان و سرریز شدن، به 13.3میلیارد متر مکعب خواهد رسید.
وی با بیان اینکه بارندگی های سال آبی جاری برخی نگرانی ها را در بخش کشاورزی و آشامیدنی خوزستان برطرف کرد گفت: چنانچه بارش ها در فصول زمستان و بهار ادامه یابد در تابستان سال آینده مشکلی در تامین آب کشاورزی نخواهیم داشت.
بر اساس آمار هواشناسی خوزستان ، در سال آبی جاری ، میانگین بارش تاکنون در استان 241میلیمتر ثبت شده در حالی که در مدت مشابه پارسال کمتر از 80 میلیمتر بود.
بارندگی مناسب سال آبی تاکنون در خوزستان 2 تالاب بین المللی شادگان و هویزه و 2 تالاب فصلی بامدژ و حمیدی ماهشهر را حیات تازه ای داده است.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است