خوزستان خبر
کد خبر: 1907       دوشنبه 28 آبان 1397 در 16:57
| ف | | |

مصاحبه اختصاصی با یک فعال کارگری نیشکر هفت تپه

تا کنون یکبار حقوق بدون تجمع نگرفته ایم / مدیرعامل مدت هشت ماه است که به شرکت مراجعه نکرده است

تا کنون یکبار حقوق بدون تجمع نگرفته ایم / مدیرعامل مدت هشت ماه است که به شرکت مراجعه نکرده است

ه گزارش خبرگزاری خوزستان خبر از شوش ، در حالی اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه وارد چهاردهمین روز خود میشود که هنوز کارگران نتوانسته اند مطالبات خود را دریافت کنند. در این باره گفت و گویی داشتیم با یکی از فعالین کارگری در شرکت نیشکر هفت تپه:


* لطفا درباره شرکت نیشکر هفت تپه توضیحات کلی ارائه دهید.

شرکت نیشکر هفت تپه قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که بیش از نیم قرن از تأسیس آن می‌گذرد. این شرکت در نزدیکی شهر تاریخی شوش دانیال و در حدفاصل ۴۵ کیلومتری جاده اندیمشک به اهواز قرار گرفته است. این شرکت در حال حاضر 6000 کارگر دارد.

* شرکت از چه سالی به بخش خصوصی واگذار شد؟ و روند واگذاری به چه صورت بود؟
شرکت از اواخر سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد و به دو شرکت «آریاک» و «دریای نور زئوس» فروخته شد. از نحوه ی واگذاری و شرایط واگذاری هیچ اطلاعی در دست نیست و این خود یکی از مطالبات کارگران است که خواهان شفاف سازی در این رابطه هستند. شرکت با ظرفیت اسمی ۱۱۰ هزارتن تولید شکر سفید در سال و ۴۰ الی ۵۰ هزارتن تولید واقعی شکر در سال میباشد. اما قیمتی که برای واگذاری شرکت به عنوان پیش پرداخت به سازمان خصوصی سازی پرداخت شده است از قرار معلوم مبلغ ۶۰ میلبارد تومان است که ۱ صدم قیمت واقعی آن نمی‌باشد.
متأسفانه از زمان واگذاری مشکلات ما شروع شد و هر ماه با برگزاری اعتصاب و تجمع حقوق می‌گرفتیم و تاکنون یک ماه حقوق بدون تجمع نگرفتیم.
از دلایل تجمعات عدم ناکارآمدی بخش خصوصی در اداره شرکتی با بعد و وسعت هفت تپه است. در طول مدت این سه سال بخش خصوصی خیلی ضعیف و ناکارآمد عمل کرده و هرچه سریعتر باید خلع ید شود.
.

* بازدهی شرکت قبل از خصوصی سازی چگونه بود و بعد از واگذاری وضعیت شرکت چه تغییری کرد؟
قبل از خصوصی سازی ما تولید شکر بیش از ۵۰ هزار تن در سال را داشتیم و تا ۶۵ هزار تن هم تولید کرده ایم و این مقدار تولید با ناکارآمدی بخش خصوصی به زیر ۳۰ هزار تن تولید در این سه سال رسیده است که در صورت تداوم این روند، پیش بینی تولید ۲۰ هزار تن در سال آینده می‌شود.

 

* شنیده ایم قبل از خصوصی سازی هم 4 یا 5 ماه حقوق کارگران را نمیدادند. آیا این مطلب را تأیید میکنید؟
این مسأله کاملا کذب محض است و آخرین دیرکرد پرداخت ها مربوط به سال ۸۶ بود که فقط ۳ ماه حقوق معوقه داشتیم و معوقات فقط حقوق بود که بخش خصوصی این مطالبات را به ۲۰ بند رساند که مدرکش را مستند تقدیم کردم.

 
* مطالبات کارگران دقیقا چیست؟ آیا کارگان صرفا دنبال حقوق معوقه خود هستند؟
مطالبات ما شامل ۲۰ بند است. که تصویر آن را ارائه دادم.
.

* عملکرد مسئولین محلی درباره مشکل شما چگونه بوده است؟
متأسفانه امروز با گذشت ۱۴روز از اعتصاب شاهد عدم‌ حضور هیچکدام از مسئولین و مقامات شهرستان شده ایم به طوری که نه نماینده نه فرماندار هیچکدام هیچ جوابی برای ما نداشته اند و حتی حاضر به سخنرانی در حضور ما نشدند.

 

* در رسانه وعده های توسط مسئولین به کارگران داده شده، این وعده ها چه بوده و به کجا رسیده است؟
وعده هایی که مسئولین دادند همیشه پوچ و پوشالی بوده و در این سه سال متأسفانه هیچ وعده ای محقق نشده است.

* آیا درست است که مدیر عامل شرکت از کشور متواری شده است؟
این خبر هنوز توسط مقامات رسمی تأیید نشده ولی آقای امید اسدبیگی سر کار خود حاضر نیستند و مدت هشت ماه است که به شرکت مراجعه نکرده اند

تا کنون یکبار حقوق بدون تجمع نگرفته ایم / مدیرعامل مدت هشت ماه است که به شرکت مراجعه نکرده است
اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است