خوزستان خبر
کد خبر: 1828       یکشنبه 06 اسفند 1396 در 16:05
| ف | | |

سلامت روانی کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

سلامت روانی کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

اعتیاد اینترنتی عامل مهم افسردگی کودکان و نوجوانان

اعتیاد اینترنتی عامل مهم افسردگی کودکان و نوجوانان:

کودکان و نوجوانانی که به طور نامعقول از اینترنت استفاده می کنند و به آن معتاد شده اند در معرض افسردگی قرار دارند  نه افراد معمولی.

یکی از دلایل اصلی افسردگی بی خوابی یا خواب نادرست است؛ علاوه بر آن مواردی همچون غذا نخوردن سر وقت، ارتباط نداشتن با مردم به صورت رو در رو، گوشه گیری و نبودن در اجتماع، غرق شدن در بازی ها و فانتزی های دنیای مجازی، همگی بر رفتار کودکان و نوجوانان تأثیر می گذارد.

استفاده زیاد از اینترنت و کاهش تعامل کودکان در محیط اجتماعی:

استفاده مداوم از اینترنت با افسردگی و انزوای اجتماعی نوجوانان همراه است. هر چه جوانان زمان بیشتری را با اینترنت سر کنند، در مقابل از میزان زمانی که صرف محیط اجتماعی شان خواهند کرد، کاسته خواهد شد.

مهم ترین آسیب های روانی استفاده طولانی مدت از اینترنت:

اعتیاد اینترنتی، اختلال روحی، افسردگی متمرکز، اضطراب اجتماعی، ضعف مهارت مقابله، عزت نفس پایین، کم خودکارآمدی، از آسیب های روانی استفاده طولانی مدت از اینترنت است.

آسیب های استفاده از فضای مجازی برای کودکان:

1-نداشتن الگوی مناسب برای بهره گیری از فضای مجازی از سوی کودکان و نوجوانان.

به طور کلی نسل جدید از مدیریت رسانه ای بی بهره است و الگوی مناسبی در اختیارشان قرار داده نمی شود. در نخستین قدم باید زمان هایی که برای استفاده از فضای مجازی در اختیار فرزندان قرار داده می شود، پایش شود. آمارها نشان می دهد، درصد بالایی از نوجوانان به طرز ناباورانه ای در شبکه های مجازی به خصوص اینستاگرام و تلگرام حضور دارند و در نهایت هم هیچ فعالیت سازنده و مفیدی از سوی آن ها  در این محیط ها دیده نمی شود. متأسفانه در کشور میانگین ساعت حضور افراد جامعه در فضای مجازی بین حدود 5 الی 6 ساعت است که رقمی فاجعه بار است.

2-تغییر خلق و خو و خارج از چهارچوب اخلاقی در فضای مجازی.

هر چه جلوتر پیش می رویم شاهد روند افزایشی رفتارهای خارج از چهارچوب اخلاقی و انواع فحاشی ها در فضای نامحدود اینترنت هستیم و همین فضاهای مجازی غیرقابل کنترل باعث شده به تصویر کشیدن رفتارهای زشت، رفته رفته عادی و در اصطلاح روان شناسی سبب "خوگیری"  افراد می شود.

3- بروز برخی نشانه های اختلالات روانی و افسردگی در کودکان امروزی

 بر خلاف تصور عموم، پژوهش ها نشان می دهد که کودکان دهه جدید در زمینه توانایی های فیزیکی و به لحاظ هوش غیر کلامی از کودکان دهه های قبل ضعیف تر هستند. متأسفانه شاهد این اتفاق هستیم که کودکان و نوجوانان به لحاظ رفتاری چهارچوب پذیر نیستند و نه تنها قبح برخی رفتارهای منفی ریخته، بلکه حتی تبدیل به نوعی رفتار افتخار آمیز هم شده اند! به عنوان مثال رفتار ناهنجاری مثل خط انداختن روی بدن، به دلایل مختلف از جمله شکست عشقی به نوعی در دانش آموزان مد شده و شاهد عکس های گوناگونی در فضای مجازی از تیغ زدن قسمت های مختلف بدنشان در صفحه های اینستاگرام هستیم. به طور قطع این اتفاق نشانه ای از بروز اختلال روانی و افسردگی است.

گردآورنده.امیری اصل مشاوروروان شناس مرکزمشاوره سواد فضای مجازی وکلینیک سلامت ذهن مجتمع دیجیتال (فانوس)استان خوزستان

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است