خوزستان خبر
کد خبر: 1761       چهارشنبه 10 آبان 1396 در 11:35
| ف | | |

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان:

دلسوزان خوزستان به فکر حل مشکل آلودگی ناشی از فِلرهای نفتی باشند

دلسوزان خوزستان به فکر حل مشکل آلودگی ناشی از فِلرهای نفتی باشند

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به نزدیکی فصل تنگی نفس در استان گفت: کسانی که دلسوز استان هستند فکری به حال فِلرهای نفتی که یکی از عوامل دخیل در ایجاد مشکلات تنفسی است بکنند.

کیامرث حاجی زاده در نشست خبری که سه شنبه در اداره کل بحران استان خوزستان برگزار شد اظهار کرد: عامل ایجاد مشکلات تنفسی در خوزستان تنها گرده افشانی درختان کنوکارپوس نیستند بلکه عوامل دیگری چون فِلرهای نفتی نیز عامل بخشی از مشکلات تنفسی در این استان می باشند.

وی بیان کرد: همچنین صنایع بزرگی مانند فولاد خوزستان، فولاد اکسین، شرکتهای نفت و پتروشیمی به نحو مختلف در استان آلودگی ایجاد می کنند که این آلودگی موجب بروز بیماری های تنفسی در برخی فصول می شود.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به وجود دلایل مختلف برای اینکه تنها کنوکارپوس عامل مشکلات تنفسی نیست بیان کرد: در شهرستان دزفول بیشترین میزان کنوکارپوس کاشته شده است اما تعداد بیماران تنفسی آن در پاییز و زمستان گذشته نسبت به آبادان و خرمشهر بسیار کمتر بود.

وی با انتقاد از همکاری نکردن شرکت مناطق نفت خیز و شرکت ملی حفاری ایران در تامین ماسک‌های فیلتر دار در مواقع بروز گرد و غبار گفت: برخی از شرکت های نفتی و صنعتی با وجود این که سهم به سزایی در تولید آلایندگی دارند به وظیفه خود درباره اختصاص بودجه در مقابله با ریزگردها عمل نمی کنند.

حاجی زاده ادامه داد: طی روز جاری به علت گرد و غبار صدهزار ماسک فیلتر دار در سطح شهر توزیع و 20 هزار ماسک نیز تحویل هلال احمر شد.

وی با بیان این که کانون بسیاری از ریزگردها کشور عراق است گفت: در کشور عراق به خاطر رو به رویی با مسایلی چون جنگ و غیره مسایل زیست محیطی رها شده است و کسی به آن ها توجهی ندارد و آنها هیچ دستگاه سنجشی برای پایش ریزگردها ندارند.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان ادامه داد: در خوزستان نیز تجهیزات هواشناسی بسیار فرسوده است و نیاز به تغییر دارند.

وی با اشاره به میزان صرفه جویی برق در تابستان سال 96 اظهار کرد: با کاهش 34 روز از ساعات اداری در فصل گرم در خوزستان 150 مگاوات برق صرفه جویی شد که این میزان برق به مصرف خانگی انتقال پیدا کرد.

حاجی زاده افزود: با وجود این که طی چهار دهه گذشته دمای هوا بالاتر رفته اما میزان خاموشی کاهش چشمگیری پیدا کرد.

وی همچنین به برنامه جابجایی ساکنان منطقه منبع آب در برنامه ای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اشاره کرد و تصریح کرد: بسیاری از بحران ها در استان زاییده بی تدبیری است.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به برگزاری سمینار آموزشی مدیریت بحران با محوریت مشکلات تنفسی اظهار کرد: این سمینار پنجشنبه ساعت 11 با همکاری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در تالار شهدا این دانشگاه برگزار می شود.

تنگی نفس شهروندان خوزستانی به ویژه اهواز همزمان با نخستین باران های پائیزی از سال 1392 آغاز شد و پائیز این سال بیش از 60 هزار نفر به دلیل مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کردند.

18 گزینه به عنوان عامل این تنگی نفس ها بررسی شد. تاکنون چهار احتمال، مشعل های در حال سوزندان چاه های نفت ( فلرهای نفتی ) ، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن زباله و گرده های گیاهی به عنوان عامل تنگی نفس معرفی شده و دانشگاه علوم پزشکی اهواز در آخرین اعلام نظر، گرده های گیاه کونوکارپوس را به عنوان عامل اصلی این نفس تنگی ها معرفی کرد.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز پارسال اعلام کرد: آمار مراجعه بیماران تنفسی به دنبال نخستین بارندگی پائیزی، با هرس درختان، 70 تا 80 درصد نسبت به سال پیش از آن کاهش یافت.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است