خوزستان خبر
کد خبر: 1735       چهارشنبه 03 آبان 1396 در 15:05
| ف | | |

سریال تکراری در اجرای مصوبات بانک مرکزی؛

سریال تکراری در اجرای مصوبات بانک مرکزی؛

سرگردانی زائران اربعین در بانک‌ها/ شعب: بخشنامه ای نگرفتیم

درحالی بانک مرکزی اعلام کرده که زائران اربعین که در کاروان های رسمی سازمان و حج و زیارت ثبت نام کرده باشند، می توانند ارز مسافرتی به نرخ مبادله ای دریافت کنند که بانک های عامل از این موضوع بی خبرند.

یکی از تدابیر نظام بانکی همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی، فروش ارز مسافرتی به آنگروه از زائرانی است که از طریق کاروان های رسمی سازمان حج و زیات بنا دارند به عتبات مشرف شوند.

این خبری بود که طی روزهای گذشته از سوی بانک مرکزی اعلام و تأکید شد: "مطابق بخشنامه های‌ ابلاغی سال‌های 1392 و 1393 اداره سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی به بانک های ملت، سامان و ملی ایران، چنانچه زوار ایران در قالب کاروان‌های تحت نظارت و مدیریت دفاتر مورد تائید سازمان حج و زیارت به زیارت عتبات عالیات مشرف شوند می‌توانند با هماهنگی این دفاتر، سازمان حج و زیارت (سامانه عتبات) و بانک‌های یاد شده، نسبت به خرید 200 دلار (اسکناس) به نرخ مبادله ای (به ازای هر زائر) از شعب بانکهای یاد شده اقدام کنند.

بنابراین طبیعی است چنانچه اعزام زائران عتبات عالیات، مطابق رویه اشاره شده در ایام اربعین سال جاری نیز تداوم داشته باشد، ارز مسافری صرفاً برای همین ایام، تأمین می شود."

فروش ارز مسافرتی به زائران اربعین حسنیی البته در حالی باردیگر بعنوان سیاست بانک مرکزی اعلام شد که چند ماه قبل این بانک فروش ارز مسافرتی را ممنوع کرده بود. ولی بنظر می رسد با توجه به اهمیت اربعین حسینی، بانک مرکزی تصمیم گرفته تا گشایشی در این بخش برای زائران در نظر بگیرد.

ولی باوجود گذشت چند روز از اعلام سیاست بانک مرکزی در این حوزه، مراجعه و تماس زائران اربعین حسینی به بانک های عامل بی نتیجه مانده است؛ بعد از آنکه تماس های زیادی از سوی این افراد با خبرگزاری تسنیم گرفته و اعلام شد بانک ها در جریان فروش ارز مسافرتی به زائران اربعین نیستند خبرنگار تسنیم نیز به شعب بانک های ملی، سامان و ملت مراجعه کرد و چندین بار با بانک مرکزی تماس گرفت.

هرچند از بانک مرکزی پاسخ محکمی دریافت نکردیم و ما را ارجاع دادند به همان خبرهای قبلی مبنی براینکه انگروه از زائرانی که بنا دارند از کاروان های رسمی سازمان حج و زیارت به عتباب بروند می توانند برای دریافت ارز به شعب مراجعه کنند.

ولی نکته اینجاست که بانک ها در پاسخ به زائران اربعین به این توجه ندارند که چه کسی مشمول می شود و چه کسی نمی تواند ارز دریافت کند بلکه تنها نکته ای که به مردم می گویند این است که هنوز بخشنامه ای دریافت نکرده و در جریان این موضوع نیستیم.

شعب بانک های ملی، سامان، ملت در پاسخ به مردم می گویند: یکی دو ماه است که به دستور بانک مرکزی اجازه فروش ارز مسافرتی نداریم! و در هنگام تاکید مردم مبنی براینکه بانک مرکزی اعلام کرده به زائران اربعین ارز مسافرتی میدهد، می گویند: چیزی به ما ابلاغ نشده است.

البته این اولین بار نیست که بانک مرکزی از ابلاغ سیاست جدیدی به نظام بانکی خبر می دهد ولی بانک ها که مسئول اجرای آن سیاست ها هستند به بهانه عدم دریافت بخشنامه از اجرای مصوبات سرپیچی می کنند.

با توجه به نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی و آغاز حرکت زائران به عتبات از روزهای آتی، انتظار می رود بانک مرکزی هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف مردم در این حوزه اقدام کرده و شفاف سازی کند مردمی که از طریق کاروان های سازمان حج قصد تشرف به عتبات را دارند از چطور می توانند ارز مسافرتی دریافت کنند.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است