خوزستان خبر
کد خبر: 1731       چهارشنبه 03 آبان 1396 در 13:59
| ف | | |

مدیرعامل موسسه جهاد نصر:

هنوز آب به فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری تخصیص نیافته است

هنوز آب به فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری تخصیص نیافته است

در بحث مجوز تخصیص آب مورد نیاز برای فاز دوم تلاش‌های فراوانی انجام گرفته اما وزارت نیرو تا کنون همراهی انجام نداده است تا آب موردنیاز برای فاز دوم طرح 550هزار هکتاری تامین شود

مدیرعامل موسسه جهاد نصر کشور با بیان این که طرح 550هزار هکتاری هیچگاه معطل اعتبارات نبوده است، گفت: با توجه به برخی از مسایل پیش آمده فاز اول طرح 550هزار هکتاری از 312 هزار هکتار به 295هزار هکتار تبدیل شده است و باقی آن به فاز دوم منتقل می‌شود .

یدالله شمایلی در جلسه شورای کشاورزی خوزستان که روز سه شنبه دوم آبان ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: پروژه 550 هزار هکتاری در قالب دو فاز تعریف شده و فاز اول آن 312هزار هکتار است اما با توجه به برخی از مسایل پیش آمده فاز اول طرح 550هزار هکتاری به 295هزار هکتار تبدیل شده است و باقی آن به فاز دوم منتقل می‌شود .

وی افزود: در فاز اول طرح 550هزار هکتاری مقام معظم رهبری به دلیل اینکه وزارت نیرو و سازمان آب و برق خوزستان، عمدتا شبکه های اصلی را ساخته بودند، موسسه جهاد نصر نیز توانست به تبع آن فعالیت‌ها کار در اراضی را آغاز کند .

مدیرعامل موسسه جهاد نصر کشور تصریح کرد: تاکنون بیش از 266هزار هکتار از اراضی فاز اول با همکاری همه بخش‌ها تکمیل شده است و باقی مانده آن نیز تا پایان سال 96 جزو تعهدات موسسه جهاد نصر است که باید انجام شود .

شمایلی عنوان کرد: قرار بود فاز اول طرح 550 هزار هکتاری تا پایان سال 95 به اتمام برسد اما با توجه به تاخیر در پرداخت‌های اولیه اعتبارات، لازم شد اجرای فاز اول در سال 96 نیز ادامه یابد .

وی ادامه داد: تا به امروز از 1.5میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده از محل صندوق توسعه برای اجرای این طرح، حدود یک میلیارد و 150 میلیون دلار تبدیل به ریال شده و در اختیار طرح قرار گرفته است و امیدواریم 350میلیون دلار باقی مانده نیز پس از اجازه از مقام معظم رهبری تخصیص داده شود .

مدیرعامل موسسه جهاد نصر کشور اظهار کرد: در اجرای این طرح در برخی از بخش‌ها با مشکلاتی مواجه هستیم که باید مسولان استان کمک کنند تا این مشکلات حل شوند. اجرای این طرح تاکنون و با چنین سرعت و شتابی به لطف خدا و همت، تلاش و همکاری مسولان ملی و استان بوده است و امیدواریم از این به بعد نیز همکاری‌ها ادامه پیدا کند .

شمایلی گفت: با وجود تنگناهای مالی کشور، طرح 550هزار هکتاری هیچگاه معطل اعتبارات نبوده و همیشه پول و نقدینگی مورد نیاز برای اجرای طرح تامین شده است. یکسری مشکلات محدود در اجرای طرح وجود دارد که بخشی از آن حل شده و بخش دیگر آن نیز امیدواریم حل شود .

وی با بیان اینکه عمده‌ترین مشکل برای اجرای فاز دوم طرح 550هزار هکتاری بحث تخصیص آب از سوی وزارت نیرو است، خاطرنشان کرد: در بحث مجوز تخصیص آب مورد نیاز برای فاز دوم تلاش‌های فراوانی انجام گرفته اما وزارت نیرو تا کنون همراهی انجام نداده است تا آب موردنیاز برای فاز دوم طرح 550هزار هکتاری تامین شود.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است