خوزستان خبر
کد خبر: 1688       شنبه 22 مهر 1396 در 13:31
| ف | | |

مسئول بیماری‌های خاص معاونت درمان دانشگاه جندی شاپور اهواز:

آمار بیماران دیالیزی خوزستان سرسام‌آور است

آمار بیماران دیالیزی خوزستان سرسام‌آور است

مسئول بیماری‌های خاص معاونت درمان دانشگاه جندی شاپور اهواز با بیان اینکه آمار بیماران دیالیزی در خوزستان سرسام‌آور است، گفت: ماهیانه بین 60 تا 70 نفر به تعداد بیماران دیالیزی در استان خوزستان افزوده می‌شود

مسئول بیماری‌های خاص معاونت درمان دانشگاه جندی شاپور اهواز با بیان اینکه آمار بیماران دیالیزی در خوزستان سرسام‌آور است، گفت: ماهیانه بین 60 تا 70 نفر به تعداد بیماران دیالیزی در استان خوزستان افزوده می‌شود.

دکتر خجسته حسینی‌نژاد با اشاره به وضعیت دیالیز در خوزستان اظهار کرد: دیابت و فشارخون شایع‌ترین عللی هستند که منجر به نارسایی‌های کلیوی و نیاز بیمار به دیالیز می‌شود. در جامعه صنعتی امروزه وضعیت بیماری دیابت بسیار بحرانی شده و آمار افرد دیابتی افزایش زیادی داشته است و به همین نسبت آمار بیماران دیالیزی افزایش یافته است.

وی ادامه داد: این روند تا جایی پیش رفته که متأسفانه اکنون در خوزستان تعداد بیماران دیالیزی با کمتر از 14 سال سن نیز بسیار بالا رفته است. در حالی که در گذشته و حتی تا پنج سال قبل نیز چنین آمار و ارقامی را در مورد تعداد بیماران دیالیزی در این بازه سنی به هیچوجه نداشتیم.

مسئول بیماری‌های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: این مسأله یعنی آمار فزاینده تعداد بیماران دیابتی و دیالیزی مسأله‌ای بسیار منفی است و باید فکری به حال آن کرد. اقداماتی که در این زمینه باید انجام شود، به شایع‌ترین علت دیالیز یعنی دیابت بازمی‌گردد.

حسینی‌نژاد با بیان اینکه در سراسر جهان، آمار بیماران دیالیزی به علل مختلف رو به افزایش است، گفت: مصرف بسیار بالای غذاهای آماده و فست‌فود، زندگی ماشینی، عدم تحرک و ورزش نکردن از شایع‌ترین علل افزایش تعداد بیماران دیابتی در دنیا است و یکی از پیامدهای ابتلا به این بیماری نیز در بلندمدت، نارسایی‌های کلیوی و دیالیز خواهد بود.

وی با بیان اینکه خوزستان از نظر آمار بیماران دیالیزی رتبه دوم را در میان استان‌های کشور به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: خوزستان با توجه به جمعیتی که دارد، پس از استان تهران، بیشترین تعداد بیماران دیالیزی را در خود جای داد که این مسأله این آمار بسیار سرسام‌آور است.

مسئول بیماری‌های خاص معاونت درمان دانشگاه جندی شاپور با اشاره به افزایش ماهیانه تعداد بیماران دیالیزی در استان عنوان کرد: در حال حاضر 1145 بیمار دیالیزی در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز وجود دارد که این بیماران در مجموع 264 تخت بیمارستانی را به خود اختصاص داده‌اند.

حسینی‌نژاد ادامه داد: ماهیانه بین 60 تا 70 نفر به تعداد بیماران دیالیزی خوزستان و حدود 43 یا 44 نفر به تعداد بیماران دیالیزی این مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزوده می‌شود که واقعا این آمار و ارقام سرسام‌آور است.

وی با بیان اینکه پیوند کلیه و دیالیز صفاقی دو شیوه درمانی برای رهایی دیالیز است، اظهار کرد: در دیالیز صفاقی، بیمار در خانه دیالیز می‌شود و داروهای آن رایگان است و بیمار شخصا می‌تواند کار دیالیز خود را انجام دهد. اما در خوزستان تقاضا برای دیالیز صفاقی کم است و بیماران بیشتر به همودیالیز تمایل دارند.

مسئول بیماری‌های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به آمار کم پیوند کلیه در خوزستان تصریح کرد: تعداد آمار پیوند کلیه در خوزستان در سال 94، 39 پیوند و در سال 95، 32 پیوند بوده است. از آغاز سال جاری تاکنون هشت پیوند کلیه از موارد مرگ مغزی در استان داشتیم.

حسینی‌نژاد ادامه داد: آمار پیوند کلیه چه در کشور و چه در استان خوزستان پایین است اما واقعا خوزستان در این زمینه وضعیت خوبی ندارد که این امر نیز علل مختلفی دارد. برای مثال در عمل پیوند کلیه از دهنده زنده، پزشکان تأکید دارند که دهنده باید از خویشاوندان بیمار باشد و یا با بیمار نسبت نزدیکی داشته باشد.

وی در خصوص تناسب تعداد تخت‌های بیمارستانی دیالیز در استان با تعداد بیماران دیالیزی گفت: متأسفانه با توجه به افزایش سرسام‌آور و روزافزون بیماران دیالیزی در خوزستان، تعداد تخت‌های بیمارستانی دیالیز اصلا استاندارد نیست و فضای فیزیکی در بخش‌های بیمارستان‌های دولتی اجازه توسعه بخش دیالیز را بیشتر از این نمی‌دهد.

اخبار مرتبط
ارسال نظر
تمامی حقوق این سایت متعلق به خوزستان خبر میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است